مادر سپید

مادر یک روشندل

فشردن دندانها به يکديگر


سلام
به دنبال بحث عادات عصبی در نظر دارم اين متن را به يکی ديگر از عادتها فشردن دندانها به يگديگر اختصاص بدم .

وقتی کودکی به طور مداوم دندانهايش را به هم ميفشارد يا ميسايد دچار عادتی شده است که آنرا دندان قروچه (بروکسیسم) مينامند . با گذشت زمان اين امر باعث تاثيرات جدی بر روی دندانها و فک خواهد شد .

وقتی کودکی مضطرب و خسته است ، ماهیچه های صورت و فک خود را منقبض میکند و دندانهایش را به هم فشار میدهد که در برخی از کودکان تبدیل به سایش دندانها میشود .کودک تا از میان رفتن فشار روانی ادامه میدهد اما به تدریج رفتار یاد شده به صورت عادت در میاید .

*مشورت با یک دندانپزشک میتواند راه مناسبی برای حل این مشکل باشد . دندانپزشک ابتدا وضعیت مفصل تمپورو مندیبولار (مفصلی بین استخوان گیجگاهی و استخوان فک پایین ) را بررسی میکند ، زیرا اشکالات این مفصل میتواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد . و یا ممکن است با توجه به سن کودک و میزان آسیب به مینای دندانها، تجویز یک محافظ پلاستیکی که شبها در دهان کودک گذاشته میشود لازم باشد .

*در کنار کودک بنشینید و فهرستی از علتهایی که بر اساس آن ترک این عادت ضروری است ، در اختیار او بگذارید . این فهرست را با پاداشهایی که به کودک میدهید و یا مشورت با دندانپزشک تهیه کنید .

*مدت زمان خای را مانند یک دوره از تعطیلات که کنار کودکتان هستید ، را انتخاب کنید و به کودک بگویید که اگر بتواند برای 15 تا 30 دقیقه (هر چه سن کودک بیشتر است زمان بیشتری را تعیین کنید .) دندانهایش را به هم نساید ، یک کارت یا علامت که قبلا در مورد نوع آن با کودک به توافق رسیده اید دریافت خواهد کرد . در آغاز ، به هر سه یا چهار علامت یک پاداش اختصاص دهید ، اما به تدریج این رقم را افزایش دهید .

*هر گاه کودک را در حال انجام این کار دیدید ، او را مجبور کنید این تمرین را انجام دهد : برای سه دقیقه با دهان باز و به آرامی تنفس کند . پس از مدتی کودک باید خودش به این تمرین بپردازد . در این صورت تحسین را فراموش نکنید .

تا بعد .
[ ۱۳۸۱/٩/٢٠ ] [ ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ] [ مامان خاتون ] [ نظرات () ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه