مادر سپید

مادر یک روشندل

اضطراب در امتحانات ۱
سلام
فصل امتحانات است و در پرشین مگس پر نمیزند این بار تصمیم گرفتم برای بچه هایی بنویسم که گروه سنیشون از پسرک خودم بیشتره ، بچه های محصل دبستانی . امیدوارم از لفظ کودک که در متن بکار بردم دچار رنجش خاطر نشوند و گلگیشونو از دکتر های روانشناس بکنند که به آن اسم از ایشان در کتب نام بردند . خاله ریحانه .

امتحان دادن ، بعضی از کودکان را میترساند و آنها را مضطرب و نگران میسازد . آنچه اهمیت دارد این است که از همان اوایل دوران تحصیل این مشکل را در کودکانتان شناسایی کنید و در مورد آن اقدام کنید ، زیرا این حالت ممکن است در کودک ماندگار شود و حتی در دوران تحصیلات دانشگاهی گریبانیر او شود . روش هایی وجود دارد که میتوانید با بکارگیری آنها به کودک کمک کنید تا با احساساتش کنار بیاید و اضطراب و هیجان امتحانات را از بین ببرد .

فضای مناسبی را در منزل به وجود آورید .
باید برای کودکتان محیطی حمایتگر و دلگرم کننده به وجود آورید . به طوریکه او از نشان دادن نمرات پایین و بالای خود به شما از واکنش احتمالی شما نترسد . نشان دادن غرور و خوشحالی هنگام دیدن موفقیت کودک در زمینه تحصیل خوب است ، اما این رفتار درست نیست که به کودک بگویید که کمتر از "بهترین" (نمره بیست خودمون) پذیرفتنی نیست . توقعات واقعگرایانه داشته باشید و از نشان دادن واکنشهای افراطی هنگامی که حس میکنید کودک آن طور که باید و شاید خوب عمل نکرده ، بپرهیزید .
* جایزه بدهید . اگر کودک برای درس خواندن حداکثر تلاشش را میکند او را تشویق کنید و به او جایزه بدهید حتی اگر نمراتش به حد کافی خوب نباشد . اگر برای کم شدن اضطرابش و کسب آرامش تلاش میکند آنرا هم در نظر بگیرید و او را تشویق کنید .
اطمینان یابید کودک برای امتحان کاملا آماده است .
برای اینکه به کودک کمک کنید تا بر احساس تشویش و نگرانی اش قبل از امتحان فایق آید ، اطمینان یابید که به خوبی درس خوانده و آماده امتحان است . بعضی دانش آموزان باید چندین بار درس را دوره کنند تا احساس آرامش یابند .
* به او کمک کنید تا یک برنامه ریزی درسی خوب تنظیم کند ، تا قبل از موعد مقرر خود را برای امتحان حاضر کند . او باید مطالب کتابش را تقسیم بندی کند و هر قسمت را به طور جداگانه بخواند .
* به او کمک کنید تا آنچه را میخواهد بخواند را تعیین کند . از او بپرسید که از کیفیت امتحان خبر دارد یا خیر . آیا امتحان به صورت تشریحی است یا چند جوابی و یا شفایی ؟ اطمینان یابید که او از کیفیت اشکال امتحان و چگونه از پس آن برامدن با خبر است . با او درباره اینکه هر یک از انواع امتحان چه نوع درس خواندنی را میطلبد ، صحبت کنید .
* به کودک کمک کنید تا مهارتهای مطالعه را بیاموزد . پس از مرور دروس به او نشان دهید چگونه میتواند از خود سئوال کند ، نکات مهم را علامت گذاری کند ، یادداشت بردارد ، یا از روشهای خاص مطالعه استفاده کند . میتوانید روش فرانسیس رابینسون را به او بیاموزید : 1- مرور : مطلب را به سرعت یکبار به طور کلی مرور کند تا از محتویات آن باخبر شود . 2- طرح سئوال : به سئوالات پایان هر فصل سئوالات اضافه تری را طرح کنید تا در هنگام مطالعه دنبال پاسخهای آن بگردید . این کار باعث تشویق در یادگیری نیز خواهد شد . 3- خواندن : مطلب را بخانید طوری که پاسخ سئوالات خود را بیابید . فراموش نکنید در این مرحله باید با دقت بیشتری مطالعه کنید . 4- از بر گفتن : مطلب را از بر (حفظ خودمون ) بگویید تا اطمینان یابید رئوس مطلب و پاسخ به سئوالاتتان را به یاد سپرده اید . 5- دوره کردن : کل مطلب را در زمان دیگری دوره کنید تا در حافظه دراز مدت شما ثبت شود .
( داخل پرانتز بگویم که در کلاسهای تند خوانی که چندین سال پیش براه افتاد و بازار داغی نیز داشت این روش به صورت علمی تدریس میشد . من در این کلاسها تونستم به بالاترین سرعت خواندن برسم . البته تمام نکات بالا باید رعایت شود تا مطلب به حافظه دراز مدت سپرده و برای همیشه ثبت شود . مرحله اول پیش زمینه دوم سئوال طرح کردن سوم ثبت در حافظه کوتاه مدت که اغلب دانش آموزان متاسفانه تا این مرحله پیش میروند و به همین علت زود فراموش میکنند . چهارم ثبت برای بار دوم در حافظه که مدت بیشتری مطلب را به خاطر میسپاریم ولی به مرور آن را فراموش کرده و تصویری گنگ و نیمه پاک شده از آن در حافظه باقی میماند و پنجم ثبت در حافظه دراز مدت که هیچگاه از ذهن پاک نمیشود و اطلاعات همیشه در نزدیکی ما قرار دارد درست مثل به خاطر آوردن نام خود شخص . ) ادامه دارد ...

چند روز است که اکانت من تموم شده و متاسفانه نتونستم به دوستان عزیز سر بزنم . و چند بار هم از خواهر کوچیکمون اکانت سرقت کردم
اما باید تا خرید یه اکانت مناسب صبر کنم این متن هم در 2-3 دقیقه سند میکنم تا حق آجی کوچیکه زیاد ضایع نشه البته زورم میرسه بیشتر ازش اکانت بگیرم .ولی چون در حال ساخت و ساز لوگوی بنده است کمی متانت به خرج داده سعی میکنم ایشان را عصبانی نکرده و صبور باشم به قول سنجد ... برمیگردم ... حتما ... هاء ...
تا بعد .
[ ۱۳۸۱/۱٠/٢۸ ] [ ۱:۱٤ ‎ق.ظ ] [ مامان خاتون ] [ نظرات () ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه