مادر سپید

مادر یک روشندل

به بهانه پخش هزارمین بار فیلم محمد رسول الله
ايام ارتحال نبی اکرم محمد مصطفی را به همه مسلمانان جهان و آزادگان تسليت عرض ميکنم .

سلام
باز هم صدا و سيمای محبوب! ما میخواهد در ايام ارتحال حضرت محمد (ص) در پی اقدام همه ساله که ديگر برايشان سنت !!! شده فيلم محمد رسول الله را به نمايش بگذارد . مثل اينکه تمام ايرانيان از زمان ساخت اين فيلم بايد اين فيلم را ببينند تا خدای نا کرده نديده از دنيا نروند !! شايد هم تا اين فيلمو نبينن دينشون تکميل نميشه .
دو سال پيش در یکی از نشريات دانشجويی که ذکر ماخذ خواهد شد مقاله ای جالب از اين فيلم خواندم که دوست دارم شما هم قسمتهايی از اين مقاله را بخوانيد اين مقاله نگاهی نو به محتوای فيلم دارد .

نام نشريه : اشراق (اولین نشریه سینمایی دانشجویی کشور)
مدير مسئول : ... سر دبير : احسان مطهری


«محمد رسول الله» در خندق صهيونيسم

اين فيلم به روايت مقطعی از زندگانی رسول اکرم (ص) از بعثت تا ارتحال آن بزرگوار پرداخته است . فصلهای ابتدايی فيلم پس از بعثت ، درگیری پیامبر با مشرکان معاند و کفار بت پرست مکه را به تصویر میکشد . در فصل بعدی ، مسئله دعوت آشکار پیامبر و خالفت جدی کفار و سپس به ترتیب ، داستان هجرت گروهی از مسلمانان به حبشه ، محاصره اقتصادی ، سفر پیامبر به طائف و نهایتا پیمان عقبه که منجر به هجرت پیامبر به یثرب (مدینه) میشود به نمایش در میاید ولی سعی میشود در ذهن بیننده از ابتدا تا انتهای فیلم پرداختن به معرفی دشمنان پیامبر باشد . ابوجهل ابولهب اباسفیان و ... به عنوان بزرگترین و تنها دشمنان حضرت جلوه نماید و توجه به زندگی یاران رسول اکرم از فصل هجرت به بعد آغاز میشود ودر ادامه سیر زندگی پیامبر در مدینه و بعد جنگ بدر به تصویر کشیده میشود .
پس از پیروزی در جنگ بدر جنگ احد به نمایش در میاید . مطابق تاریخ اسلام جنگ احد در سال 3 هجری رخ داده ولی روایت فیلم در یک پرش ناگهانی ناگهان به سال 6 هجری رفته ، صلح حدیبیه را مخدوش به تصویر میکشد و پس از آن تنها به ارسال فرستادگان پیامبر به ایران و روم و مصر و حبشه در سال هفتم هجری اکتفا میشود . سپس در سال 8 هجری فتح مکه نشان داده میشود و با یک پرش دیگر حجه الوداع در سال دهم هجری به نمایش در میاید و از وفات پیامبر در سال یازدهم در روایت فیلم میاید .
با نگاهی به منابع موثق تاریخ اسلام ، درمیابیم که سالهای جا افتاده از فیلم ، سالهاییست که پیامبر با دشمنان جدیتر مشغول نبرد بودند . این فیلم سعی میکند تنها یک گروه را مخالف پیامبر نشان دهد و تماشاگر ناآگاه تصور مینماید که صرفا مشرکان پولدار و بازرگانان قریش ساکن مکه دشمن رسول اکرم هستند . اما واقعیت چیز دیگریست . در سال 4 هجری یهودیان «بنی نضیر» قصد جان پیامبر را نمودند که موجب درگیری میان مسلمانان و یهودیان شد . در سال 5 هجری ، کفار مکه با همدستی یهودیان جنگ مشهور خندق را به راه میندازند .
در همان سال به علت خیانت یهودیان ، دژهای «بنی قریظه» بروی مسلمان گشوده شد . در سال 7 هجری نیز دژهای «خیبر» بدست امیرالمومنین علی (ع) فتح شد.


حسین بیدار شده منتظر ادامه این مقاله باشید .
تا بعد .
[ ۱۳۸٢/٢/٩ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مامان خاتون ] [ نظرات () ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه