حرکت و جهت يابی ۱

سلام

۲۷ سال پيش در چنين روزی مادر يک روشندل پا به عرصه گيتی نهاد .مطلب زیر از کتاب تحرک و جهت یابی ویژه نابینایان نوشته خانمها اعتباری ، کریمی ، انتظاری و عقیل زاده است که صرف نظر از برخی جمله بندی های ناقصش کتاب بسیار آموزنده ایست . ما مادران کودکان دوره آمادگی هر هفته با مشاور ابتدایی که خودش هم کم بیناست جلسه آموزشی داریم که به جز نقطه نظرات شخصی خانم مشاور کلاسهای بسیار خوبیه و سطح آگاهی های ما رو جهت آموزش به فرزندمان رو بالا میبره . این نقطه نظرات مشاور گاهی باعث انفجارعصبانیت در برخی مادران میشه مثلا یک بار از او پرسیدم اگر فردی در بیرون منزل درباره علت نابینایی فرزندم از من سئوال کرد و کودک از شنیدن توضیح من نسبت به وضعیتش ناراحت شد چه جوابی بدم ؟!! به تندی و عصبانیت جوابی داد که ترجیح میدم ننویسم ولی خلاصه اش میشه " به تو چه " 28.gif!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

همانطور که میدانید مهمترین اصل یادگیری برای کودک بینایی ست . کودک بینا با دیدن کارهای والدینش میتواند کارهای آنها را تقلید کند اما کودک نابینا تا یه شی ملموس برخورد نکند یا درباره آن مطلبی نشنود ار وجود آن شئ با خیر نمیشود . به عبارت دیگه تا به طرف آن شئ حرکت نکند و آن را پیدا نکند متوحه وجود آن شی نخواهد شد . خرکت را همانجام نخواهد داد مگر اینکه دائما تشویق شود .

تشویق به اینکه با اطمینان و بدون اتکا به دیگران حرکت کند . حرکت باعث یادگیری کودک می گردد ولی قبل از حرکت نیازمند کمکهای زیادی است که با تشویق و حمایت والدین کودک بر ترسهایش غلبه میکند . همزمان با حرکت آزادانه و مستقل کوذک نابینا باید یاد بگیرد آنچه را اقراد بینا با بینایی کشف میکنند با سایر حواس خودش دریابد . لامسه و بویایی به کودک نابینا کمک میکند تا بسیاری از چیزها را تشخیص دهد تا با اطمینان بیشتر به جستجوی اطراف بپردازد و به خاطر بسپارد اشئا مختلف در کجا قرار دارند و چگونه میتواند آنها را پیدا کند و توانایی او در مراقبت از خود را افزایش میدهد .

قبل از اینکه کودک درباره دنیای اطرافش چیزهایی بیاموزد باید درباره بدنش و اینکه چه توانایی هایی دارد اطلاعات کامل داشته باشد . پس باید به کودک در شناخت کامل موارد زیر کمک کرد .

1_ آشنایی با نحوه کاردکرد اعضای بدن .

2_ آموزش حرکتهای مختلف مثل پریدن و جهیدن و دویدن و ...

3_ آگاهی از توانایی جسمی خود و چگونگی تاثیر آن بر جهان خارج مثل : کشیدن ، گرفتن ، فشار دادن ، پرت کردن ....

4_ آگاهی نسبت به موقعیت جسمی خود در هر زمان .

5_آگاهی طرز قرار گرفتن اشیا نسبت به بدنش .

شنوایی

برای کودک نابینا مهمترین حس ، حس شنوایی است چرا که او با کمک این حس درباره دنیای اطرافش و چیزهایی که از او دورند اطلاعات کسب میکند . کودک نابینا باید یاد بگیرد شنوایی خود را تقویت کند همه ما تجربه کردیم که اگر نیمه شب با صدای نا آشنایی از خواب بپریم تا منبع صدا را کشف نکنیم دچار ترس خواهیم شد کودک نابینا هم برای شناخت و تشخیص صداها به کمک نیاز دارد ، ما به ندرت بر حس شنوایی خود تکیه میکنیم مثلا اگر صدای آشنایی از پشت سر خود بشنویم حتی اگر بدانیم صدا متعلق بخ چیست باتز هم سر را میچرخانیم تا مطمئن شویم.

شنوایی شامل چهار مهارت است : تشخیص (صدا)

Identification

تفسیر Interpretation

تعیین محل صدا Iocation

دریافت انعکاسات صوتی

Echolocation

ادامه دارد ....

تا بعد .

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلانتر

سلام...البته اوشون خاله بزرگوار هستند :) مامان خاتون خودتون هستيد؟!...تولد تون مبارک باشه. کاش يه خورده بيشتر می‌نوشتيد.

ريحانه

سلام ريحانه جون..... تولدت مبارک عزيز دلم.... کاش زودتر می فهميدم تا اول از همه تبريک بگم؛ انشاال... ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ زنده باشی!!! سالم و خوشبخت در کنار همسرت و حسنين....:)))) دوست دارم.... باز هم تولدت مبارک:)))))

پورنگ

سلام هر موقع شما خواستيد اطلاع بدهيد تا من بيايم البته اگر روز فرد نباشد ممنون خواهم شد من نيز حسين و حسن رو خيلی دوست دارم من با حسن به اوج احساساتم می رسم ....

یاسمن

سلام تولدت خيلی مبارک باشه

باباي كيميا(مهرگان)

به به مباركه ...خيلي خيلي مباركه......راستي ميدونين تولد منم يكم اذر بود.....خوشحالم براتون .و براي خانواده گلتون

دوست قديمي

سلام عزيزم . تولدت مبارک . اميدوارم هميشه در زندگی سالم و موفق در کنار خانواده باشی .

بي بي

تولد تولد تولدت مبارک. البته با يک روز تاخير که اميدوارم ببخشی. به همراه همه آرزوی های خوب برای تو دوست عزيز. هميشه سبز باشی مثل بهار

maryam

سلام مامان ريحانه ... تولدتون مبارک ... نکات خوب و مفيدی رو توضيح دادين ... قبلا گفته بودين که نوشتن درباره بچه ها رو به مکان ديگه ای منتقل کردين ولی آدرس اونجا رو ندادين ... به هر حال از طرف من کوچولو هاتون رو ببوسين ... باز هم تولتون رو تبريک می گم ... با اميد روز های خوش

گلشيدوكوشا

سلام ،خانمی تولدت مبارک ( ببخشيد دير شده ) سالگرد وبلاگت هم مبارک . بچه ها خوبن ؟؟ ببوسشون ، اين جريان فاضلاب و فاضل خيلی بامزه بود .

mamanye hasty

سلام مهربون چند روز پيش برات پيام گذاشتم و تولدت رو تبريک گفتم اما بعد از سه بار نوشتن و ارسال پيام بازم مثل اينکه ثبت نشده .... بهر حال منتظر جديد ها هستم بهم سر بزن موفق باشی