حرکت و جهت يابی ۲

سلام

بازم يه روز معلولين ديگه از راه رسيد امسال چه تمهيداتی برای اين عزيزان مظلوم در نظر گرفته خواهد شد ؟؟؟؟؟

ادامه مبحث جهت يابی ....

سه مهارت اول یعنی تشخیص صدا و تفسیر و تعیین محل صدا کاملا با هم مربوطند ولی مورد آخر یعنی دریافت انعکاسات صوتی کاملا متفاوت است . تنها کافی نیست که تشخیص دهیم فلان صدا صدای توپ است . کودک نابینا علاوه بر چنین تشخیصی باید آنرا تفسیر هم بکند . یعنی آیا مثلا توپ به دیوار خورده یا شیسشه ؟ يعني محل صدا را تعیین کند . یعنی دقیقا بداند شیشه یا دیوار کجاست . هر چند موارد فوق باید جداگانه تقویت شوند ولی به هنگام تقویت یکی از آنها قطعا دوتای دیگر هم تقویت میشوند . حال با مراحل تقویت کننده شنوایی نگاه اجمالی میاندازیم :

1_ تشخيص اصوات :

گوش کردن به صداهای مربوط به آشپزخانه : تشخیص نوع مواد غذایی از روی تکان دادن ظرف آنها ( چای ، شکر، قند ، حبوبات ... ) . گوش کردن به صدای پخت و پز ( خرد کردن سبزی ، جوش آمدن آب و قل و قلش ، سرخ کردن انواع مواد غذایی مثل : ماهی مرغ گوشت یا سبزیجات .... ) . تشخیص صداهای خطرناک ( باز ماندن شیر گاز ، سر رفتن شیر ، پریدن روغن .... )

هنر خوب گوش کردن : در ساعات مختلف روز آرام بنشیند و بگوید چه صداهایی میشنود حتی صداهایی که از بدنش میشنود ( سکسکه یا نفس کشیدن ) . کودک از روی صدا تشخیص دهد مادر چه میکند ؟ ( پخت و پز میکند ، چای میریزد ، ظرف میشوید ، .... ) مجموعه قوطی یک شکل و همجنس را جمع آوری کنید و در هر یک مواد مختلف ریخته تا کودک با تکان دادن آنها متوجه تفاوت صدا ها و نوع مواد درون آن شود ( ماسه ، سنگریزه ، دکمه ، درب نوشابه ، حبوبات و .... ) . با دست کشیدن روی مواد مختلف ، تکان دادن یا ضربه زدن به آنها صدا در آورد ( کاغذ روزنامه پلاستیک مقوا پشم ....) صداهای جالب تولید کند ( صدای حیوانات ، اتومبیل و.... ) نمایشی شبیه پانتومیم اما به صورت صوتی اجرا کنید به طوریکه اگر برای فرد دیگری هم این اصوات را ارائه کنید داستان را متوجه شود مثل توقف اتومبیل ، باز و بسته شدن درب اتومبیل ، صدای پب یا حرکت به طرف در منزل چرخاندن کلید در قفل باز شدن درب منزل ( که به معنی آمدن پدر به منزل میباشد ) . نوار صداهای مختلف ( صدای پرندگان حیوانات وسایط نقلیه و مشاغل : تایپ کارمند ، اره نجار، چکش آهنگر و .... ) بازی عمو زنجیر باف و تقلید صدای مورد نظر مربی . تشخیص وسایل نقلیه از روی صدا : 1- تفاوت کامیون و اتومبیل . 2- تفاوت انواع کامیونها مثل حمل زباله حمل شیر حمل نوشابه .

2_ تفسیر صدا ها :

صداهای معمولی که همیشه در اطرافمان میشنویم میتوانند نشانه های مهمی برای یک کودک نابینا باشد تا او با استفاده از آنها اطلاعات جزئی تری از محیطش بدست آورد . از آنجا که ما میتوانیم ببینیم اغلب به این مسئله توجه نمیکنیم که چگونه میتوان بدون دیدن منبع تولید صداها آنها را تفسیر کنیم . موقعیت های زیادی هستند که کودک نابینا نیاز به تفسیر صدا ها دارد ، در حالیکه افراد بینا چنین نیازی ندارند . کودک باید با شنیدن صداهای مختلف ، مسیر حرکت خویش را مشخص میکند مثلا صدای ساعت دیواری محل اتاق نشیمن را نشان میدهد . . صدای بشقاب و چنگال محل آشپزخانه ، صدای باز وبسته شدن آب یا دوش محل حمام و .... . حتی ممکن است کودک بتواند از روی بازگشت صداها " حس کند " بزرگی اتاق چه قدر است . بازی حدس بزن کمک مهمم و موثری برای تقویت کردن شنوایی و تفسیر صدا میباشد . مثلا حدس بزند صدای پا متعلق به مرد است یا زن . معمولا صدای پای مردها سنگین است و گامهای بلند تری دارند و اغلب دسته کلید یا پول خرد داخل جیبشان با هر گام به حرکت در میاید . خانمها هم اغلب کفش پاشنه دار دارند و بلندی لباسشان هنگام راه رفتن صدا میدهد و یا تعابیر متعارف دیگر . بعد ببینید کودک چند نفر از آشنایانش را از روی صدای پایشان تشخیص میدهد برخی افراد هنگام راه رفتن پایشان را روی زمین میکشند برخی میلنگند یا گامهای بلند تر یا تند تر برمیدارند یا کفششان صدا دارد . به کودک کمک کنید صدای افراد را تشخیص دهد که ضبط صدای افراد موثر است . ضمن بازی کودک را وادارید حالات روحی افراد را از روی صدایشان حدس بزند مثل خشم مهربانی نگرانی . به نحوه تلفظ افراد توجه کند و نوع لهجه آنها را تشخیص دهد . ببینید آیا کودک نابینا میتواند تغییر صداها را در محیطهای باز و بسته تشخیص دهد مثلا وقتی در ایستگاه اتوبوس زیر سایبان ایستاده اید صداهای محیط به دلیل برخورد با مانع ( سایبان ) خفه تر شنیده میشود . بیشتر کودکان نابینا میتوانند با استفاده از همین نکته و تغییر دمای هوا با تمرین تشخیص دهند آیا در مکان سر پوشیده قرار دارند یا خیر ؟

3 _ تعیین محل صدا

کودک باید بتواند صداهای خیلی کوتاه ( صدای موقتی که ایجاد و بلافاصله قطع میشود )؟ را تشخیص دهد . اگر سکه ای از جیب کودک نابینا بیفتد تنها در صورتیکه خیلی با هوش باشد و در مهرت تعیین محل صدا قوی باشد میتواند قبل از اینکه سکه از چرخش بیفتد آنرا پیدا کند کودکی که توانایی کمتری دارد گوش میکند ببیند سکه کجا از حرکت افتاد آن نقطه را مشخص میکند و به سوی آن میرود اما کودکی که از جهت مهارت " تعیین محل صدا " ضعیف است نمیتواند بفهمد سکه کجا افتاده است و باید تمام کف اتاق را جستجو کند . بازی با توپ های صدا دار در تقویت این مهارت نقش بسزایی دارد .

4 _ تشخیص محل صدا از روی انعکاسات صوتی

از طریق این توانایی تمام بچه های نابینا مطلق باید قبل از رسیدن به مانعی مثل دیوار وجود آنرا تشخیص دهند . این توانایی در بعضی افراد نابینا به طور طبیعی و به میزان زیادی رش میکند و آنها میتوانند تیرهای چراغ برق ، حصار یا افراد را از فاصله چند متری تشخیص دهند . در حالیکه برخی نابینایان سالهاست با اجسام مختلف برخورد میکنند . "هر " کودک نابینا با تمرین میتواند از این مهارت حیاتی بهرمند شود .بسیاری از کودکان نابینا بدون اینکه خودشان بدانند چرا ، صداهایی از خودشان در میاوردند تا انعکاسات آنرا دریافت کنند . بعضی از این کودکان وقتی به محل نا آشنایی میرسند با انطشتانشان صىا توليى ميكننى و يا حرفهاي غالبا بي معني ميزنند دلیل این کارا فقط تولید انعکاس برای بیشتر شنیدن است . کلید بهبود این مهارت تمرین است . این تمرین میتواند یکک بازی لذت بخش باشد . در فضای باز و بزرگ دستهایش را به هم بزند و به تمام انعکاسات توجه کند

اگر چشمهایتان را ببندید و به طرف یک دیوار بروید همین طور که به دیوار نزدیک میشوید میتوانید یک نوع حس فشار را روی صورتتان حس کنید که به شما میگوید چیزی نزدیکتان است . معمولا به این حس حس ششم نابینایان یا بینمایی مربوط به صورت ؟! میگوییند چرا که به شکل تحریکی روی صورت احساس میشود و اگر کودک ضایعه شنوایی مهمی منداشته باشد بعد از تمرین میتواند به راحتی از این مهارت استفاده کند چون تحقیقات ثابت کرده است این حس به شنوایی برمیگردد .

 شاید حالا کمی کنجکاو شده باشید با چشمهای بسته تو اتاق قدم بزنین اگه هوس کردید این کار رو بکنید و سر خودتون رو کلاه نزارین و بخواین دنیای یک نابینا رو کمی خیلی کم درک کنید حتما چشمها تون رو با دستمال ببندید . من اولین بار در یکی از همین جلسات با مشاور این کار را انجام دادم اول با شوخی و خنده برگزار شد و بعد که کمی در مدرسه راه رفتم تازه متوجه خیلی چیزها شدم فقط میتونم بگم تجربه دردناک سخت و در عین حال مفیدی بود . تصور اینکه حسن چطور راه میره و با برخورد سر انگشتان کوچک پایش با مانعی مثل پله چه شوکی به اعصابش وارد میشه خیلی غصه دارم کرد . هر بار که پایم به مانعی برمیخورد شوک شدیدی بهم وارد میشد ممکنه برای شما حس من غیر عادی باشه اما اگه فقط یه لحظه خودتون رو جای من بگذارید متوجه میشید که چقدر سخته یه مادر تازه بعد از 5 سال بفهمه چرا قدمهای کودک نابینایش محتاطانه است تا مبادا به مانعی برخورد کنه و زمین بخوره . زمین خوردن وحشتناک ترین اتفاقی است که ممکنه برای یه کودک نابینا رخ بده مخصوصا اگر غیر منتظره باشه چه خودش با مانع برخورد کنه یا چیز دیگری با او برخورد کنه .

اينم از مامان خاتون

 

/ 7 نظر / 18 بازدید
shayad2bare

هر صبح طلوعی ديگر است بر انتظار فرداهای من قاصدک خوش خبرم روزهاست که نامده سلام و خسته نباشيد وبلاگ خوب و جالبی داری از ولاگ منم ديدن کن

خاطرات كودكي

سلام . خوبی . بابا کم پيدايی . جمعه با دوستان ميريم کاشون

ريحـــانه

سلام ريحانه عزيزم... شايد پسر گلت از نعمت بينايی بی نصيب باشه ولی خداوند چيزی رو در وجودش قرار داده و نعمتهای ديگه ای رو بهش داده ( مثل مادر خوب و با شعوری مثل شما) که خيلی های ديگه ازش بی نصيب هستن:) برادر من دانشجو ء و يکی از همکاسی هاش هم روشن دله هميشه برامون از شخصيت، اعتماد به نفس و حتی وضعيت درسی اش تعريف می کنه؛ و من تازه اونجا بود که فهميدم مشکلات جسمانی وقتی ديده می شه که اميد وجود نداشته باشه و هيچ وقت مانع پيشرفت فرد نميشه!!! مطمئنا مادر خوبی مثل شما پسر خوب، پر از امید و قدرت تربیت خواهد کرد من مطمئنا م و منتظر چنین روزی..... امیدوارم همیشه شاهد پیشرفت و سر افرازی فرزندانت باشی:)))))) در مورد تجربه ای که گفته بودی؛ از صمیم قلب از خدا می خوام همیشه مواظب پسر گلت باشه تا هیچ وقت قلب کوچولوش به درد نیاد!!! ( خیلی حرف زدم:) موفق باشی؛ در پناه حق

مامان و بابا و دخترشون

سلام خوندم جالب بود منهم اين کارا رو تجربه کردم با فاطمه و ....حتما اونو تو وبلاگمون خونديد ..

بي بي

مطالب بسيار جالبی بود که نمی‌دانستم و خواندم و ياد گرفتم. از اينکه لطف کرده اطلاعاتتان را در اختيار ما هم قرار می‌دهيد خيلی سپاسگزارم. هميشه سبز باشی مثل بهار

میرشفیعی

سلام خسته نباشی ٬ روز جهانی معلولین را از طرفم به حسن تبریک بگو . در ضمن مطلب جهت یابی تان را لینگ دادم . با تشکر

کلانتر

سلام... من حوصله‌ام نيامد مسائل فنی رو بخونم!!.. من هم چند بار راه رفتن با چشمان بسته را تجربه کرده‌ام و سختی‌ اون رو درک کرده‌ام..... راستی آدرس اون يکی بلاگ‌تون کجاست؟!؟! هيچ لينکی نگذاشته‌ايد؟!